Bassängträningar

Lördagen den 30 oktober samt lördagen den 20 november är det dags för höstens bassängträningar på Simhallsbadet (vi har alltså hyrt in oss på ett "nytt" bad i Malmö, gamla Aquakul). Dessa tillfällen finns till för alla klubbens medlemmar – från nybörjare till paddlare med många års erfarenhet, och lika mycket för dig som brukar dra dig lite när det gäller att repetera kamraträddning som för dig som älskar allt som heter plask och lek. Här kan man trilla i många gånger om utan att bli för snabbt nerkyld av vatten eller vind. Det är också ett utmärkt tillfälle för att träna på sin balans eller den efterlängtade rollen, eller prova på kompisarnas eller klubbens olika kajaker. Upplägget är att vi delar med oss av våra egna kunskaper och hjälper varandra, det vill säga det är öppna träningar utan några speciella instruktörer. Mer information kring bassängträningen och anmälan har gått ut via mail - välkomna!