Listerby skärgård ligger i Blekinge mellan Karlskrona och Ronneby. En något mindre men väldigt fin skärgård som även ligger rätt skyddad, vilket gör den speciellt lämplig som säsongsavslutning då det redan hunnit bli kallt i vattnet. Oavsett så är dock paddelvana och torrdräkt viktiga på denna tur.
Vi kommer bo i helt nybyggda stugor direkt vid havet på Ronneby havscamping. Stugorna har golvvärme så vi har det varmt när vi kommer tillbaks från våra dagsturer i skärgården. Vi åker på fredag eftermiddag/kväll, för att kunna börja paddla på lördagsmorgon, och åker hem sent på söndag eftermiddag.
Som traditionen bjuder delar vi in oss i matlag för middagarna (fredag & lördag). Frukost och lunch tar var-och-en med sig.
Din anmälan skickar du till langfard@kforesund.se senast torsdag den 19 oktober. Ange
* om du har bil med takräcke eller dragkrok,
* om du önskar boka en klubbkajak,
* när ungefär du vill/kan åka på fredag (eventuellt delar vi in oss i ett lunch/eftermiddags- och ett efter jobbet-gäng),
* om vi behöver ta hänsyn till t.ex. allergier i matväg.
Med vänlig hälsning,
Anders K. & Ulrike